loader image

PROJEKT GODNE

to opowieść o Matronkach
to cykl, który balansuje między sacrum a profanum
między magią a rzeczywistością
to element matriarchatu

ma dodawać sił, chronić, matronizować
i pomagać w stawaniu we własnej mocy

Nazwa do cyklu „Godne” w moim duchu jest zlepkiem słów, głównie angielskiego „goddess”,czyli bogini + pl słowa „one”.

Projekt ten zaczął się urzeczywistniać w roku 2020, choć w mojej głowie kiełkował już od dłuższego czasu. Początkowo moim zamiarem było przedstawianie rzeczywistych bogiń, może nie do końca powszechnie znanych, ale zaczerpniętych z różnych kultur i mitologii.

Jednak w pewnym momencie nastąpił proces. Dość ważny proces, czyli taki, który pojawia się za każdym razem, gdy odpuszczamy kontrolę. Zadziało się to przy trzecim obrazie z cyklu, który pierwotnie miał przedstawiać Tarę. Jednak pogubiłam tam pierwotną symbolikę, na której w pierwszym założeniu mi tak zależało. Równolegle, w czasie powstawania tego obrazu, stworzyłam projekt na tatuaż dla mojej Klientki Marty, która zainspirowana jedną z moich prac, poprosiła mnie o wykreowanie dla Niej osobistej Godnej.

I jako,że szalenie wierzę, że wszystko przychodzi w odpowiednim czasie, i jako, że staram się być uważna na sploty i to co w jakiej formie do mnie przychodzi, stało się to dla mnie oczywiste, że muszę przestać trzymać się określonych mitologicznych bohaterek i zacząć tworzyć moje osobiste matronki, które staną się również Waszymi. Bo intencją tego projektu od początku było przekazanie tego, że każda z Kobiet, jak również każda z Osób, które czują w sobie żeński pierwiastek jest Godną.

Jest boginią, która jest: wolna, świadoma, ważna, mądra, silna, czująca, wystarczająca. Jesteśmy ziemskie i nieziemskie. Posiadamy intuicję, moc, nasze trzecie oko, które może prowadzić nas właściwą ścieżką o ile będziemy chciały i chcieli nim patrzeć.

I tak oto powstał wtedy obraz „Godna Nowego” - o tej, która jest matronką nowej ścieżki, odradzania się i urzeczywistniania swoich prawdziwych potrzeb i miłości do siebie i wszystkich innych Istot ludzkich i nieludzkich. Towarzyszą jej żurawie, które symbolizują świt. Stojąc w wodzie żurawie jako pierwsze witają wschód słońca.

Ta ścieżka pokazała mi również, że nie chcę zamykać się w tym projekcie w jakiejkolwiek technice. Godne powstały już w formie obrazów olejnych, rysunków, ilustracji cyfrowej, tatuażu, plakatu. Mam nadzieję na dalszy rozwój formy.

Godne powstają także na Wasze zamówienie (zapraszam po więcej informacji do zakładki SKLEP). Wierzę mocno w to, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, jesteśmy lustrami dla siebie i odbijamy się w zwierciadłach swoich twarzy i zachowań.

Godna jest o Tobie i jest Tobą